اهمیت تجاری موتورهای جستجوگر:
فعالان عرصه ی تجارت الکترونیک، آوردن بیننده به سایت را برای موفقیت در دنیای وب و تجارت آنلاین ضروری می دانند. فرقی نمی کند که که سایت چه می فروشد و چه خدماتی ارائه میدهد. اگر سایتی به دنبال فروش کالا یا خدمات و کسب درآمد یا محبوبیت است، باید بیننده داشته باشد. تعداد بینندگان یک سایت، برگ برنده آن برای کسب موفقیت در دنیای وب است. سایتی که بیننده ندارد، بدون شک مرگی آنلاین را تجربه خواهد کرد. مدیران و طراحان خبره ی وب، به خوبی میدانند که فقط طراحی یک وب سایت، تضمینی برای آمدن بیننده به آن نیست بلکه باید بینندگان را به طریقی یه سایت جذب کرد. بینندگان تنها به دنبال رفع نیازهای اطلاعاتی خود هستند و وظیفه ندارند به هر قیمتی سایت شما را بیابند. برای دعوت بینندگان به وب سایتتان چه تدابیری اندیشیده اید؟ چگونه دیگران بدانند که شما سایت پر محتوا و جذابی دارید؟ خود شما چگونه سایت های دیگر را می یابید؟ بدون هیچ گونه تردیدی باید گفت که ما در اغلب موارد به کمک موتورهای جستجو گر به آنچه که می خواهیم، می رسیم.
•    82 درصد از کاربران اینترنت، موتورهای جستجوگر را ابزار اصلی خود برای یافتن وب سایت ها عنوان کرده اند.
•    57 درصد از کاربران اینترنت، هر روز جستجو می کنند و 46 درصد این جستجوها برای یافتن کالا یا خدمات است.
•    85 درصد ترافیک هدفمند در اینترنت ناشی از موتورهای جستجوگر است.
بسیاری از کاربران دریافته اند که در اغلب موارد 10 رتبه ی اول نتایج جستجو خواسته ی آنها را برآورده می کند و هنوز هم علاقه دارند که تنها 10 سایت اول در نتایج جستجو را مرور کنند.
اما آمارها چه میگویند:
•    70 درصد از کاربران به هنگام جستجو حتماً یکی از سه سایت ابتدایی نتایج جستجو را کلیک میکنند.
•    تنها 7 درصد از آنها سایت های قرار گرفته در رتبه های بیستم به بعد را کلیک میکنند.
•    85 درصد از آنها اگر جوابی برای جستجوی خود در بیست نتیجه ابتدایی جستجو نیابند، موتور جستجوگر خود را عوض میکنند.
•    33 درصد از کاربران وب فکر میکنند سایتی که در ابتدای نتایج جستجو قرار دارد در موضوع جستجو شده سرآمدتر از رقبای خود است و در آن موضوع پیشرو میباشد.